Focaccia

Bija precīzi plkst 18:36 kādas siltas ceturtdienas vakarā, es ielēju sev glāzi vēsa baltvīna un teicu: bravissimo, šis mirklis ir jānosvin- nogatavināta fokača ar rozmarīnu un olīvām! 👌 To pagatavot ir tieši 3x vienkāršāk kā ar tradicionālo metodi. Gala rezultātā ir tāāāāda Itālija! Vislabākajā nozīmē. Jā, vēss baltvīns ar fokaču var būt arī vakariņas. Tā ir ar kraukšķīgu garoziņu un vidū mīksta, elastīgi košļājama, ar ļoti izteiksmīgu olīveļļas rozmarīna garšu un olīvu pikantumu. Ceptai no nogatavinātas mīklas, tai ir tāda kā 3D garša, arī milti un cukuri ir izreaģējušies no sirds un līdz ar to tā ir patīkama, bez izteiktas miltu garšas un pieņemu, ka krietni labāka arī mūsu vēderiem.
Pagatavošanas metode ir laba ar to, ka mīkla tikai jāsamaisa, jāatstāj istabas temperatūrā uz 8-16h, jāliek pannā, vēlreiz jāuzraudzē un jācep! Tik vienkārši! Salīdzinājumā ar tradicionālo metodi (kādreiz padalīšos arī ar to), kur vispirms jāiedzīvina raugs, tad jāmīca un jāraudzē, vēlreiz jāmīca un vēlreiz jāraudzē ir jābūt itālim, lai ar to ņemtos regulāri (šad tad jau var 😂) Ir atrodamas arī pavisam ātras fokačas pagatavošanas receptes, ar daudz rauga un ātro raudzēšanu, bet, draugi, tad jau labāk miltus pa tiešo no pakas ēst.

Padomi:
-rauga jāpievieno maz, tā kā norādīts receptē, tad mīkla priekšlaicīgi nepārrūgs.
-mīkla drīkst rūgt pat līdz 24h, es parasti cepu jau pēc 8h rūgšanas, ja karstā laikā virtuve ir ļoti silta, tā var būt uzrūgusi jau pēc 6-7h;
-ja kaut kāda iemesla dēļ jums nav laika izcept šajās stundās, ielieciet to ar visu bļodu ledusskapī un cepiet kaut vai nākamajā dienā, izlikta uz pannas, tā sasils līdz istabas temperatūrai un viss izdosies. Tad gan uz pannas, pirms cepšanas, to var paraudzēt 1-2h;
-tā kā olīveļļa ir tā, kas piešķir fokačai izteiksmīgo garšu, to gan uz pannas, gan pēc tam pāri pārlej tā, lai tā ir redzama mīklas iedobītēs, arī rozmarīnam ir jābūt apviļātam eļļā, tad tas neapdegs un būs ar izteiktāku garšu;
-mīklu var iemaisīt vakarā un no rīta brokastīs jau cept un ēst svaigu. Vislabākā tā ir pirmajā dienā.


600 g kviešu miltu, tādu kā Herkuless
500 ml + dzeramā ūdens, istabas temperatūrā
1/4-1/3 tējk sausā rauga
2 tējk jūras sāls
1 tējk cukura
4 ēdk +olīveļļas
Sauja rozmarīna lapiņu
2 saujas zaļo vai melno olīvu, tādu kā Kalamata vai Grieķu, kauliņi izņemti
Opcijas: saulē kaltēti tomāti, ķirštomātiņi, timiāns, salvija u.c.


1. Lielā bļodā ber miltus, pievieno sāli, cukuru, raugu un ar dakšu samaisa.
2. Pievieno visu ūdeni un ar koka karoti samaisa, līdz pazūd miltu lāsumiņi. Mīklai jābūt nedaudz šķidrākai nekā parastajai rauga mīklai. Ja nepieciešams, pievieno vēl nedaudz ūdens.
3. Apsmērē mīklu ar ēdamkaroti olīveļļas, pārsedz bļodu ar pārtikas plēvi un noliek istabas temperatūrā uz 8-16h.
4. Mīkla krietni palielināsies apjomā (2.5-3 reizes) un tajā viscaur (skatiet bildi zemāk) parādīsies gan mazāki, gan lielāki burbulīši.
5. Ņem lielo cepeškrāsns pannu un bagātīgi pārslaka ar olīveļļu (var ieklāt arī cepampapīru), tad uzlej olīveļļu uz rokām un ar eļļainām rokām, atdalot no bļodas malām, veļ mīklu uz pannas. Ar ļoti eļļainām rokām to izspaida pa visu pannu, ar pirkstiem iespiežot iedobītes, izspiežot gaisa burbulīšus (tā var nebūt pilnīgi līdz pannas malām).
6. Pārber ar saplēstām un eļļainās rokās apviļātām rozmarīna lapiņām un ar saplēstām olīvām, nedaudz iespiež mīklā. Pārkaisa ar jūras sāls pārslām. Ja nepieciešams, vēl pārslaka nedaudz eļļu.
7. Atstāj uz 20-40 minūtēm uzrūgt. Teorētiski var rūgt līdz 2 stundām, es parasti cepu jau pēc 30 minūtēm.
8. Sakarsē cepeškrāsni līdz 240 grādiem.
9. Liek cepties cepeškrāsnī pa vidu apmēram 18-22 min, līdz zeltaina.
10. Kad izņemta no cepeškrāsns, var uzsmidzināt nedaudz ūdens, tādu kā migliņu.
11. No krāsns izņemta sākumā tā liksies cieta, bet jau pēc neilga brīža var griezt un tā būs vidū mīksta, ar kraukšķīgu garoziņu.
12. Pasniedz ar uzkodām- prošuto, mocarellu, tomātiem, pie salātiem, zupām u.c.

Recepte: Ārija Avota
Foto: Ārija Avota

Persiku kūka

Persiku kūka

Turku zirņu humoss

Turku zirņu humoss