Cēzara salāti

Cēzara salāti. Un mērce! Galvenais šais salātos, protams, ir mērce. Tā ir super vienkārši pagatavojama, tikai jāzina pareizās proporcijas, turklāt lielākā daļa sastāvdaļu parasti atrodamas mūsu ledusskapjos. Tātad- krēmīgums ir jāiegūst no olas dzeltenumiem un tikai, majonēzei sakām nē. Garšai un stiprumam jāpievieno dižonas sinepes  (krievu būs par stipru) un izspiests ķiploks, bet tikai viena vidēja daiviņa. Ķiploku ir tik tikko jājūt un tā pēcgaršai nav jājūt vispār. Vislabāk izmantot īstos anšovus, kas ir sāļi un nopērkami mazās stikla burciņās vai nelielās bundžiņās. Ja izvēlaties ķilavveidīgos, arī būs ok, tikai tad par pāris ņemiet vairāk un beigās sāļumam var pieliet arī nedaudz sālījuma no bundžiņas. Un, ja jau mērci gatavojam paši, tad svarīga ir laba eļļa, labāk bez specifiskas garšas un rūgtuma. Savukārt, citrons ir vajadzīgs tikai nedaudz, lai izlīdzsvarotu garšu un skābums nav jājūt.
Klasika, protams, ir romiešu salātlapas un tām ir jābūt kraukšķīgām (alternatīva Cosberg salātlapas, arī kraukšķigas un laužamas). Ja veikalā nav labu salātlapu, labāk šiem salātiem neķeraties klāt.
Piedevas. Lai arī klasiskie cēzara salāti tiek pasniegti tikai ar grauzdiņiem un parmesan sieru, iecienītas ir  arī piedevas. Un tā! Ja izvēlamies bekonu vai parmas šķiņķi, tam ir jābūt kraukšķīgam, nevis siltam un mīkstam☺, garnelēm ir jābūt zeltainām, vistas filejai- sulīgai un tikko ceptai.
Ja vienreiz šos būsiet izmēģinājuši,  pasūtot restorānā, būsiet ļoooooti prasīgi.


2 mazākas vai 1 liela galviņa romiešu salātu, ja nav, var izmantot Cosberg, arī laužami un kraukšķīgi
6 rikas tostermaizes (var čabatu vai citu baltmaizi), mana iecienītā ir Druvas kliju vai tumšā ciabatta
80g Parmesan siera, vēl 60g būs mērcei
4 ēdk eļļas grauzdiņu cepšanai

Mērcei
2 olu dzeltenumi, istabas temperatūrā
2 tējk dižonas sinepju
2 ēdk citrona sulas
5-6 anšovu filejas
1 vidēja ķiploka daiviņa
Extra virgin olīveļļa, apmēram 100 ml vai cita laba eļļa ar neitrālāku garšu
60 g Parmesan siera, smalki rīvēta

Opcija mērcei: 2 tējk Vusteršīras mērces, tējkarote  kāda laba etiķa beigās, tas mazliet mazinās dzelteno krāsu un iedos vēl vienu garšas niansi

Pasniegšanai: brokastu bekona šķēles, parmas šķiņķis, vistas fileja vai tīģergarneles


1. Sakarsē cepeškrāsni parastajā režīmā līdz 200 grādiem. Pārklāj lielo cepeškrāsns pannu ar sviestpapīru. Maizi ar maizes nazi sagriež apmēram 2 cm kubiņos, ber uz pannas, var pārbērt ar saplēstu timiānu vai rozmarīnu, sāli, pipariem, pārslaka ar eļļu un ar rokām visu apmaisa un ierīvē.
2. Liek cepties sakarsētajā cepeškrāsnī zeltainus, 6-10 min, pēc 3-4 min cepšanas apmaisot.
3. Gatavo mērci. Lielā, platā bļodā iesit olu dzeltenumus, pievieno sinepes, citrona sulu un ar putojamo slotiņu (var izmantot miksera slotiņu) nedaudz pakuļ, līdz iegūst krēmīgu konsistenci, pievieno ar ķiploku spiedi izspiestu ķiploku un ļoti sīki, putriņā, sakapātus anšovus, samaisa.
4. Ņem labu olīveļļu un visu laiku ar putojamo slotiņu kuļot, no sākuma pa pilienam, tad ļoti mazā strūkliņā pievieno olīveļļu. Ja olīveļļai ir izteikta vai rūgtena garša, pēc pāris ēdamkarošu pievienošanas var tālāk pievienot kādu citu, neitrālākas garšas labu eļļu- vīnogu kauliņu, rapšu, augu.
5. Turpina eļļu pievienot, līdz iegūst vajadzīgo daudzumu un konsistenci, apmēram 100 ml. Jo vairāk eļļu kuļot pievienos, jo mērce kļūs biezāka.
6. Pagaršo, ja vēlas sāļāku, var nedaudz pievienot anšovu sulu vai eļļu. Tad uz smalkās rīves ierīvē  un iemaisa sieru, apmēram 60 g.
7. Mērci ar lāpstiņu tā kā izsmērē uz bļodas malām, lai tajā ērtāk apviļāt salātu lapas.
8. Palielos gabalos salauž lapas, apmēram 3 gabalos vienu lapu. Tās liek bļodā un ar divām karotēm apviļā mērcē, lai ir vienmērīgi pārklātas no abām pusēm.
9. Kārto salātus uz liela škīvja vai individuāli katram, pārber ar grauzdiņiem un siera strēmelēm, tās nošņāpjot ar speciālo siera vai lielo filejas nazi ļoti plānas.
10. Pēc izvēles var pasniegt ar ceptu bekonu, parmas šķiņķi, vistas fileju vai tīģergarnelēm.

Bekons un parmas šķiņķis- šķēlītes liek uz ar cepampapīru pārklātas pannas vienā kārtā un cep 200 grādos ventilācijas režīmā līdz zeltaini brūnas un kraukšķīgas.

Garneles- pievieno sakapātu čili, citrona miziņu un izspiestu 1 ķiploka daiviņu un apslaka ar olīveļļu un noliek uz 30 min iemarinēties. Liek uz sakarsētas grila pannas vai biezās pannas un apcep no abām pusēm zeltainas, apber ar sāli un pipariem. Var cepšanas beigās apslacīt ar tējkaroti šķidra medus.

Vistas filejas- filejas apber ar sāli, pipariem un sinepju graudiem vai pulveri. Liek uz sakarsētas pannas eļļā ar piciņu sviesta un apcep no abām pusēm zeltainas. Tad liek uz ar cepampapīru pārklātas pannas 200 grādos cepties apmēram 15 min, ja mazākas filejas, tad kādu minūti mazāk. Izņemtas no cepeškrāsns mazliet atpūtina (tas nodrošinās, ka suliņas paliek gaļā un neiztek) un uz dēlīša ieslīpi sagriež gabalos.

Recepte: Ārija Avota
Foto: Ārija Avota

Biezpiena plācenīši

Biezpiena plācenīši

Čia sēklu pudiņš

Čia sēklu pudiņš